Hallgasd meg ezt a cikket podcast formában is. Miért jó ez? Mert így út közben is tudod hallgatni a blogot, vagy olyan tevékenység közben, amikor nem tudsz olvasni (főzés, mosogatás).
Meg tudod mondani, hogy az elmúlt hónapban pontosan mennyi költöttél?
És azt, hogy a tavalyi évben átlagosan mennyit fordítottál lakbérre?
Sajnos azt látom, hogy a legtöbb fiatal (persze ez idősebbekre is igaz) egyszerűen nem tudja megmondani, hogy mennyi pénzt költ el havonta. Van egy fizetése, mondjuk nettó 170.000 Ft, és azt költi, amíg tart. Vagy kölcsönkér, ha elfogy a pénze, általában a szülőktől.
Mivel tényleg szinte mindenki ezt csinálja, felmerülhet a kérdés, hogy mi a baj ezzel.
Először is, ha nem tudod megmondani, mennyi pénzre van szükséged, azt sem tudod, mennyit kellene keresned, illetve hogy mennyivel tudnád csökkenteni, ha gyűjteni szeretnél valamire. De ez csak a kisebb gond. A nagyobb baj az, hogy az önállóság ott kezdődik, hogy nem csak élsz bele a világba, hanem vannak terveid, céljaid és teszel lépéseket a megvalósításukhoz. Ez pedig anélkül, hogy tudnád, hogy állsz anyagilag, lehetetlen.
Az önállóság ott kezdődik, hogy nem csak élsz bele a világba, hanem vannak terveid, céljaid és teszel lépéseket a megvalósításukhoz. - Oszd meg Twitteren
Ismerőseim közül például sokan vennének autót, bringát vagy valamilyen nagyobb értékű elektronikai cuccot (pl. tévét). Viszont alig van olyan, aki választ tud adni a következő kérdésekre:
- pontosan mennyi pénzért szeretnél venni?
- mikor tervezed megvenni?
- miből fogod fizetni és mennyi pénzed marad az esetleges plusz költségekre (fenntartás, javítás)?
Ezek nem annyira bonyolult kérdések és mégis - tízből talán egy ember van, aki átgondolja őket. A legtöbben kapnak pénzt a szülőktől, vagy örökölnek, és akkor pont annyiért nézegetnek (esetleg az adott havi fizetésükből még hozzátesznek, aztán majd lesz valahogy). Ez minden, csak nem felelősségteljes gondolkodás.
Na de maradjunk a tárgynál: vezetni kellene a havi költéseket. Ehhez használhatsz appokat (Koin, Money Pro, Pénziránytű stb. kommentben írd meg, ha tudsz egy jót), de szerintem a legjobb megoldás egy Google Drive fiókban, Excel táblázatban vezetni a kiadásaid és bevételeid (pénzáramlás/cash flow).
Három ok, amiért a Drive-os Excel mellett döntöttem:
- személyre szabható, tehát pontosan olyan oszlopok, kategóriák lesznek benne, amire nekem szükségem van, és könnyedén ki is egészíthetem (így adtam hozzá két hónap után egy Rendszeres/Eseti kiadás oszlopot)
- könnyen hozzáférhető: mivel folyamatosan írom a költéseim, jó, ha telefonról, gépről, mindig és mindenhonnan hozzáférek
- bármikor bármilyen grafikont, kimutatást tudok belőle készíteni három kattintással
Ha kedvet kaptál, ezen a linken találod az általam használt Excelt:
Megjegyzés: kérlek, ne kérj hozzáférést a táblázathoz. Ha beleszerkesztesz, akkor másoknál is módosul.
Az alábbiak szerint tudod lemásolni magadnak:
1. lépés: A menüben válaszd ki ezt: Fájl/Másolat készítése
2. Lépés: Adj egy tetszőleges nevet a táblázatodnak, és válaszd ki, hova szeretnéd menteni.
Nyugodtan másold le magadnak, írd át a kategóriákat kedved szerint, és használd a továbbiakban. A lényeg, hogy minden, de minden költést írj bele (a 200 forintos rágót is). Ha így teszel, látni fogod, hogy mire megy el a legtöbb pénzed - valószínűleg meg fogsz rajta lepődni.
Amikor elkezdtem írni a saját költéseim, azt hittem, hogy kajára megy el a legtöbb pénzem (azért sütit, gyorskaja és büfé is becsúszik egyszer-kétszer egy hónapban). Mivel drága ruhákra, autóra és ékszerekre sem nagyon költök, adta magát a feltételezés.
Három hónap után viszont meglepő felfedezésre bukkantam: a fizetésemhez képest aránytalanul sokat költök kozmetikumokra. De hát alig sminkelek, döbbentem rá, és csak ajándék parfümöt használok! Igen, viszont folyton bebiztosítom magam 2-3 tartalék tusfürdővel (a legkisebb kiszerelésből), samponokkal, nem is beszélve az értelmetlen arcmaszkokról, hajvégápolóról meg a ki tudja mire jó vackokról. Ezután átrendeztem a tartalékos fiókot, és most már tudatosan figyelek, hogy ne vegyek annyi felesleges kacatot.
Lehet, hogy nálad nem áll otthon hegyekben a fogkrém, a szájvíz meg az arcradír, viszont minden nap beugrasz a kfc-be és elköltesz “pár száz forintot”. Vagy minden hónapban veszel egy cipőt, esetleg turkáló függő vagy. Sokszor ki sem derülnek ezek a dolgok, amíg nem látod összegyűjtve egy táblázatban. Erre mondják, hogy a számok nem hazudnak.
Ha már belelendültél a költségeid írogatásába és kevesebbet költesz, mint amennyi bejön egy hónapban, érdemes elgondolkodnod két fontos lépésen, ami nagyban növeli az önállóságod:
1.
Ne kérj több pénzt: fogadd meg, hogy mostantól a saját lábadra állsz és nem fogadsz el több pénzt a szüleidtől. Meg is mondhatod nekik, hogy hálás vagy, amiért támogattak, hisz sokaknak nem adatik meg ez a lehetőség, viszont itt az ideje, hogy a saját keresetedből élj.
Nem is gondolnád, mekkora szabadságot tud adni egy ilyen döntés. (Azért arra is gondolj, hogy legtöbbször számukra nagy-nagy boldogság, hogy segíthetnek, és tovább fognak próbálkozni. Beszéljétek meg, hogy szüli- és névnapokon adhatnak pénzt, de csak “jelképes” összeget, vagy tegyék félre a saját számlájukon, amit neked adnának, és csak akkor adják oda, ha nagy szükséged lesz rá pl. kirúgnak a munkahelyedről).
2.
Kezdj el félretenni: ha tudod, mennyi pénz kell általában egy hónapban, számolj úgy, hogy egy kicsit mindig el tudj tenni belőle (pályakezdőként havi 1-2000 forint is nagyon jó, de ha megteheted, tegyél többet, később hálás leszel magadnak).
Ezt az összeget hónap elején mindig kösd le (állítsd be a lekötést úgy, hogy egy hónap után lejárjon, így a következő hónap elején hozzá tudod tenni az adott összeget. Figyelj, mert sok banknál adott összeg alatt pl. 50.000 Ft, nem lehet lekötést indítani. Esetleg addig érdemes lehet kivenni, és egy perselybe tenni a pénzt.)
Ha ezeket az egyszerű lépéseket betartod, az életed részévé válnak, akkor sokkal előrébb jársz majd a kortársaidnál (meg úgy általában a legtöbb embernél). Lesz egy kis tartalékod, te döntöd el, mire költöd a pénzed, és tisztában leszel a lehetőségeiddel.
Ha érdekel, hogy tudod megtervezi az éves költségeid, erre is összeraktam egy táblázatot, amit ide kattintva érsz el.
Te mit gondolsz a költségek tervezéséről? Vezeted rendszeresen a kiadásaid? Írd meg a választ egy hozzászólásban.